Во храмот Свети Сава избран нов патријарх – митрополитот загрепско-љубљански Порфирије ќе ја предводи СПЦ

Од:

Митрополитот загрепско-љубљански на Српската православна црква, Порфирије, е избран за нов патријарх и ќе биде 46-от поглавар што ќе ја предводи СПЦ.

Новиот патријарх – наследникот на Иринеј Гавриловиќ, го избра Светиот архиерејски собор, чијашто седница беше одржана во криптата на Храмот на Свети Сава во Белград.

Во таканаречената „апостолска жрепка“ за изборот на новиот патријарх се најдоа имињата на тројца владики: Порфирије, Иринеј Бачки, митрополитот Бањалучки Јефрема, пишуваат српските медиуми.

Митрополитот Порфирије неодамна во интервју за Спутник зборуваше за задачите кои го очекуваат новиот патријарх, за службата во Загреб, како и за покојниот патријарх Павле и за митрополитот Амфилохије.

Би можело да ве интересира

Најголемите српски ѕвезди се простуваат од Марина Туцаковиќ: Гледај не од некое подобро место, никогаш нема да се роди жена како тебе

Ана Ололовска

Почина Марина Туцаковиќ

Ана Ололовска

Падна на сцената и почина: Млад човек го загуби животот за време на фолклорен концерт во Србија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

Анкета: Две третини од граѓаните на Србија се за враќање на воената служба

Мери Јордановска

Српската опозиција на европратениците им испрати свој предлог на Договорот за избори

Ана Ололовска