Советот на министри на БиХ ја усвои реформската програма за НАТО

Од:

Советот на министри на БиХ денеска ја усвои Реформската програма за НАТО и донесе Одлука за формирање на Комисија за соработка со таа организација.

Ова го потврди министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ, по седницата на Советот.

Според неа, сите српски министри гласале за Програмата за реформи и таа да биде испратена во Брисел, како и за Комисијата за соработка со НАТО.

Таа додаде дека документот утре ќе биде испратен до НАТО.

Би можело да ве интересира

Американскиот претседател отсега нема да може сам да одлучи земјата да истапи од НАТО

Жарко Настоски

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Објавени детали од нон-пејперот за прекројување на границите на Балканот

А1он

Столтенберг: Одлуката за повлекување од Авганистан не беше лесна

НАТО ќе разговара за ситуацијата на руско-украинската граница

Ана Ололовска

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Ана Ололовска