Советот на ЕУ одлучи да не ги отвора границите на Унијата за земјите од Западен Балкан

Од:

Амбасадорите на земјите членки на ЕУ одлучија да не ја вратат Србија на списокот на земји на кои им е дозволено да патуваат во ЕУ врз основа на подобра епидемиолошка состојба.

Новата ажурирана листа не вклучува нови земји, ниту земји од Западен Балкан, потврдија дипломатски извори од Брисел, пренесува српски „Б92“.

Одлуката на амбасадорите треба да биде потврдена преку постапка во која сите земји членки на Унијата треба да бидат присутни, а потоа и официјално тие заедно да донесат одлука во Советот на ЕУ до август.

Според „Танјуг“, нема да има нови сесии на амбасадорите на ЕУ во текот на следниот месец, а списокот ќе се ажурира како прашање на итност, само во случај на драстична промена на епидемиолошката состојба на земјите од Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Ана Ололовска

Димитров: Доаѓаат 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

А1он

Средба Димитров – Рот: Северна Македонија останува приоритет за германското претстедателство

Ана Ололовска

Димитров во Брисел на средби со Вархеји, Схинас и Рот

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ не се договорија да воведат санкции против Белорусија

А1он