Советничка на српскиот претседател откри детали: Вучиќ два дена практично беше на апарати

Од:

Советничката за медиуми на претседателот на Србија, Сузана Васиљевиќ, говорејќи за здравствената состојба на Александар Вучиќ кој во петокот беше хоспитализиран, поради кардио-васкуларни проблеми, рече дека и самиот тој видел дека нешто сериозно не е ево ред, па побарал да биде примен на ВМА.

– Во петокот здравствената состојба на претседателот на Србија нагло се влоши, па доцна попладне беше примен во болница. Вучиќ не признава настинки, температури и грипови, но сега и тој сфати дека нешто не е во ред, рече за ТВ Пинк, Сузана Васиљевиќ.

– Толку беше лошо што сам побара да биде однесен во болница. „Трчавме“ по цел свет во најлоши состојби, но сам сфати дека овој пат нешто не е во ред. Утрово ги дознавме резултатите од анализите, а тој два дена помина на апарати, кажа советничката на Вучиќ.

Ситуацијата, како што вели, денеска е малку подобра и таа се надева дека српскиот претседател ќе почне повеќе да ги слуша докторите и да зема терапија.

– Поголемиот дел од јавноста искрено се загрижи. Вучиќ доби голем број пораки од Макрон, Додик, Борут Пахор, рече Васиљевиќ.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: Најголем капитален проект во Србија ќе биде железничкиот дел од Коридорот 10 до С. Македонија

Ана Ололовска

Чедомир Јовановиќ наводно пак учествувал во тепачка, вели дека не се сеќава

Жарко Настоски

Во Србија тројца починати и 202 новозаразени, властите препорачуваат трета доза вакцина

Жарко Настоски

Вучиќ негира дека се знае со Беливук, во исто време се појави нова снимка од шефот на криминалците

Жарко Настоски

Беливук проговорил за односот со српските власти: Му вршев разни услуги на Вучиќ

Жарко Настоски

Србија: Тројца починати и ист број новозаразени како вчера – 228

Жарко Настоски