Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

Од:

Дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше закажан за понеделник, е откажан поради пандемијата на коронавирусот, соопшти специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак.

„Поради претпазливост во врска со Ковид-19, состанокот во рамките на дијалогот (Белград и Приштина) закажан за понеделник ќе биде одложен“, објави Лајчак на својот профил на Твитер, без да понуди повеќе детали.

Лајчак претходно најави дека делегациите на Косово и Србија ќе се состанат в понеделник, 28 септември во Брисел, за да ги продолжат разговорите за финансиските побарувања и имотот и дека заедницата на српските општини нема да биде на дневен ред.

Не е познат нов датум за состанокот, јави Бета.

Би можело да ве интересира

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

Косовското собрание денес ќе расправа за воените вредности на ОВК

А1он

Дачиќ: Јас сум професионален политичар, новата функција за мене е оставарување на целите

А1он

Лавров во посета на Грција, БиХ и Србија

Ана Ололовска

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Во новата српска влада ќе има десет жени, Вулин и Стефановиќ си ги менуваат местата

Жарко Настоски