Состанок на Националниот совет за надворешна политика во грчкото МНР

Од:

Безбедноста и стабилноста во Медитеранот, под призма на последните случувања ќе биде предмет на дискусија на состанокот на Националниот совет за надворешна политика што ќе го води шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, јави дописничката на МИА од Атина.

На состанокот, се очекува министерот за надворешни работи на Грција да ги информира претставниците на политичките партии што се дел од парламентот за последните случувања во однос на договорот Турција -Либија.

Воедно ова е прв состанок на Националниот совет за надворешна политика по изборите во јули годинава и откако Нова демократија дојде на власт.

Би можело да ве интересира

Грција подготвена да ѝ помогне на Турција доколку е потребно

Ана Ололовска

Грчките пратеници ги изгласаа измените во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент денеска гласа за измени во изборниот закон

Ана Ололовска

Грчкиот претседател пренесен во болница поради висока температура

Ана Ололовска

Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

Ана Ололовска

Анархисти ја презедоа одговорноста за запалените возила и банкомати во Атина

Ана Ололовска