Сомнителен пакет пред рускиот конзулат во Солун, полицијата предизвика контролирана експлозија

Од:

Сомнителниот пакет бил фрлен до Генералниот конзулат на Русија во Солун.

Полицијата ја блокирала улицата и извршила контролирана експлозија, по што било утврдено дека во пакетот нема ништо опасно.

– Непознат средовечен маж, со капа на главата и слушалки, помина покрај конзулатот и фрли црн пакет на кој пишуваше „Руски свет“, изјави в.д. Генералниот конзул Јулијана Гајфутдинова.

Според неа, конзулатот не работел и немало вработени во зградата. Полицијата за Спутник потврди дека во пакетот нема ништо опасно.

Тој дел од градот далеку од плоштадот Аристотел беше блокиран.

Би можело да ве интересира

Андреевски за индицентот во Каламарија: Политиката се обиде да ја победи уметноста

Горан Наумовски

Уште една грчка европратеничка „на тапет“ поради сомнежи за измама

А1он

По осум дена битка за живот, почина 16-годишното момче застрелано од полицаец во Солун

А1он

Инциденти во Солун и Атина поради 16-годишниот Ром кој беше застрелан од полицаец

А1он

Празничното украсување во Солун ќе се исклучува во 1 часот по полноќ за заштеда на енергија

А1он

Кралот и кралицата на Холандија во официјална посета на Грција

А1он