Солун домаќин на манифестацијата „Голи велосипедисти“

Солун на 7 јуни ќе биде домаќин на Шестата манифестацијата „Голи велосипедисти“.

Целта на манифестацијата е да се поттикнат граѓаните да го користат велосипедот како превозно средство. Учесниците ќе се изјаснат против употребата на автомобилите, зависноста од нафта и од енергетски извори кои не се обновливи.

„Дојде време да ставиме крај на бесрамното изложување на луѓето и на планетата на загадувањето. Учествувајте сите кои се осмелуваат да возите голи“, е мотото на годинашната манифестација.

„Голи велосипедисти“ е меѓународна манифестација што се одржува секоја година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Акробатка тешко повредена откако падна од 11 метри висина

(ВИДЕО) Враќање на Маверик: Том Круз го најави новиот „Топ Ган“

„Крушево Озон опен“ ги донесе параглајдеристите од Европа

Татјана Ташкова

Половина век од спуштањето на човекот на Месечината

Второ издание на „Beach Film Festival“ во Охрид

Турчин ќе испрати бурек во Кремљ како благодарност за С-400

Татјана Ташкова

Leave a Comment

19 − 2 =