Софија објави проширен список на Бугари ставени на „црната листа“ на Америка

Од:

Министерството за финансии на Бугарија објави проширен список на лица кои спаѓаат или можат потенцијално да спаѓаат во рамки на санкциите наложени од Канцеларијата за контрола на странски средства (ОФАЦ) при Министерството за финансии на САД.

Првично објавената листа се состои од 64 компании поврзани со бугарските олигарси Васил Божков, Делијан Пеевски и Илко Желјазков.

Во проширениот список се вклучени 34 правни лица кои спаѓаат во ставот на физички и правни лица во сопственост, контролирани или управувани во текот на последните пет години од страна на лицата вклучени во списокот на ОФАЦ.

Министерството за финансии на Бугарија соопшти и дека списокот може да биде дополнет или коригиран по приемот на нови податоци или факти.

Би можело да ве интересира

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска