Софија ја цени „брзата реакција на Скопје против провокациите“

Од:

Софија ја цени брзата реакција на власта во Скопје против, како што ги нарекуваат, „провокациите“ кои деновиве се појавија во Македонија.

Оваа позиција е изнесена, откако денеска во бугарското Министерството за надворешни работи на разговор бил повикан вршителот на работи амбасадор на Република Северна Македонија во Бугарија, јави БГНЕС.

На состанокот во бугарското МНР, бугарската страна нагласила дека ги цени брзите реакции на властите во Скопје во врска со случајот на палење на бугарското знаме и пројавите на говор на омраза на социјалните медиуми против членови на бугарската Влада.

Би можело да ве интересира

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Ана Ололовска

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

Катерина Павлова-Николовска