Сочувство од грчкиот претседател и од грчкото Министерство за надворешни работи

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос изрази жалење за жртвите и изрази сочувство и поддршка до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики, а на повредените им посака побрзо закрепнување, јави дописничката на МИА од Атина.

Сочувство и жалење изразија и од Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот Твитер профил, при што се потенцира дека се во континуирана комуникација со амбасадите на земјите чии што државјани беа погодени во невремето.

Би можело да ве интересира

Уапсено едно лице за вчерашниот пожар во западниот дел на Атика

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за доверба на владата на Мицотакис

Ана Ололовска

Ставен делумно под контрола пожарот во западниот дел на Атика

Варвициотис: Нова демократија во наследство го доби лошиот Договор од Преспа

Мицотакис ја претстави владината програма

Пожар во предградие во западниот дел на Атика