Со трактори го бранат Бојко Борисов

Од:

[staff name=”Елена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Бугарските земјоделци со трактори тргнаа кон Софија, во знак на поддршка на Бојко Борисов. Паралелно се одвива и петицијата за негово останување на местото премиер.

Редици од трактори и други земјоделски машини ноќва се упатија од околината на Стара Загора кон Софија, бидејќи земјоделците се задоволни од субвенциите кои кабинетот на Борисов редовно им ги давал.

И сточарите од родопското село Бисер се упатиле кон главниот град подготвени за радикална поддршка, на премиерот Бојко Борисов.

Potpisivanje-za-Bojka

Во меѓувреме во Софија започна акцијата за потпишување иницијатива, актуелната влада да остане до истекот на нејзиниот мандат.

Се шпекулира дека парламентарните избори ќе се одржат до Велигден.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

Leave a Comment

four × 2 =