Со косовски пасош во ЕУ без виза – Косово доби безвизен режим

Од:

Советот на Европската Унија, денеска во прво читање, усвои став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово најдоцна од 1 јануари следната година. Се уште се чека потврдата од Европскиот парламент за одлуката да биде конечна.

„Косово вложи големи напори за подобрување на својата безбедност, управување со миграцијата и усогласување со визната политика на ЕУ“, изјави шведската министерка за миграција Марија Малмер.

Граѓаните на Косово ќе можат, како и другите граѓани на земјите од Западен Балкан, да патуваат во ЕУ без визи и да престојуваат до 90 дена во кој било период од 180 дена.

Косово е последната земја на Западен Балкан на чии граѓани се уште им се потребни визи за влез во ЕУ.

Одлуката ќе стапи на сила кога ќе стапи на сила новиот систем за информации и овластувања за патување без визи на ЕУ (ETIAS), или најдоцна на 1 јануари 2024 година.

ETIAS е систем за регистрирање на патници кои влегуваат во ЕУ без виза. Граѓаните на тие земји ќе треба да поднесат барање преку веб-страницата или мобилната апликација и да платат такса од седум евра пред да патуваат во ЕУ.

Одобрението ќе важи три години или до истекот на патната исправа.

Пред новите правила да бидат потпишани и објавени во Службен весник на ЕУ, тие треба да бидат усвоени од Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Убиена е сопругата на Наим Мурсели, поранешен советник на Беџет Пацоли

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

Горан Наумовски

Во Косово запленети 85.000 евра во монети од по две евра, тројца Македонци меѓу уапсените

Катерина Ѓуровски