Снежно невреме во Романија, затворен сообраќајот кон Букурешт

Од:

Снег и снежни виулици ги затворија патиштата и блокираа луѓе во некои делови на Романија.

Поради лошото време возовите доцнат два-три часа.

Повеќе од 100 пожарникари, жандармерија и војници се приклучија да помогнат во најпогодените области. Неколку екипи интервенираа да одблокираат 11 возила и три камиони заглавени на патот Е85.

Во округот Бузау, 50 војници и пет технички машини помогнаа да се расчистат десетици возила заглавени со часови. Во Вранча е прогласена вонредна состојба.

Сообраќајот кон Букурешт е затворен. Снегот и силниот ветер предизвикаа хаос во главниот град. Оштетени се 38 автомобили поради паднати дрвја и билборди.

Лошото време ќе продолжи и во наредната недела, иако врнежите од снег ќе се намалуваат во повеќе делови од земјата, прогнозираат синоптичарите.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес ја стресе Романија

Горан Наумовски

ВИДЕО: Се судрија два авиони на Wizz Air, снимен моментот на несреќата

Ана Ололовска

12 лица се повредени во железничка несреќа во Романија

Втор земјотрес го погоди градот Таргу Jиу во Романија

Горан Наумовски

Нов земјотрес во Романија

Горан Наумовски

Нов силен земјотрес во Романија