Смртни закани за словенечкиот премиер Јанез Јанша

Од:

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка во која нему и на неговото семејство им се заканувааат со смрт, а слична закана добил и министерот за одбрана Матеј Тонин, објавија вечерва словенечките медиуми.

Според словенечката телевизија, премиерот добил смртни закани во пратка која била испратена на негова приватна адреса, што е потврдено и од кабинетот на премиерот.

Полицијата го истражува случајот.

Медиумите објавија дека Јанша и Тонин во петокот добиле писма на нивните адреси, кои содржеле смртни закани и во нив се наоѓала „муниција од поголем калибар“, а закани биле упатени и до членовите на семејството на Јанша.

Се наведува дека ова не е првпат на ваков начин да му се закануваат на словенечкиот премиер.

Би можело да ве интересира

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Земјите од регионот се во тежок ковид бран, се воведуваат нови рестрикции

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката полиција ги истражува заканите кон политичарите

А1он

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска