Смртни закани за опозициските пратеници кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал

Од:

Смртни закани добиле опозициските пратеници во Хрватска кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал за лидерите на босанските Хрвати.

Пратеникот Горан Беус Рицхемберг на неговиот Фејсбук профил објави дека откако одбил да му оддаде почит на Слободан Праљак, кој вчера испи отров по изрекувањето на неговата пресуда, добил смртни закани.

Рицехемберг претходно посочи дека неговата партија Глас нема да учествува на едноминутното молчење за Праљак.

Закани добила и поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска, Весна Пусиќ, која што кажа дека пресудата е резултат на погрешната хрватска политика во деведесетите години, кога тогашните лидери се обидувале да ја разделат Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Австриjци заминале на одмор во Хрватска, се вратиле со коронавирус

А1он

Го пцуеле и бркале по автoпат за да му ја честитаат „Бура“: директорот на српската фондација Сорос раскажа за патувањето низ Хрватска

А1он

Хрватска одбележува 25-годишнина од воено-полициската акција „Бура“

А1он

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, уништени покриви, откорнати стебла и искршени прозорци

А1он

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ тешко повреден во сообраќајна несреќа

Ана Ололовска

Пленковиќ: Ми се чини дека Милановиќ штотуку сфати на каква функција е

Ана Ололовска