Словенија засега нема целосно да ги отвори училиштата

Од:

Една недела по делумното отворање на училиштата во Словенија, од Владата соопштија дека засега нема услови сите ученици да се вратат на настава, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Од денеска на редовна настава се вратија и деветоделенците и учениците со посебни потреби. Пред една недела тоа го сторија и децата од прво до трето одделение.

На редовната владина прес конференција денеска беше објавено дека со овие мерки за заштита донесени од Националниот институт за јавно здравје, не е возможно образовниот процес да го продолжат и другите ученици.

– Речиси сите училишта во земјата добро се подготвија за наставата почитувајќи ги сите мерки, но тоа е доволно само оние ученици кои веќе се вратија, изјави Винко Логај директорот на Институтот за образование.

Според некои предвидувања образовниот процес нормално ќе продолжи дури во септември.

Би можело да ве интересира

Нова студија на Универзитетот во Колумбија открива какво е влијанието на коронавирусот врз нашиот организам

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десет пратеници во косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Горјан Грнчаровски

Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

А1он

ВИДЕО: Активисти од Лондон предупредија, убивањето на животни го зголемува ризикот за појава на нова пандемија

Горјан Грнчаровски