Словенија под снег, задолжителна е зимска опрема

Од:

Снегот што паѓа во Словенија создаде сообраќајни проблеми, така што зимската опрема е задолжителна на некои од патиштата во северозападниот дел на земјата.

Снежните врнежи ова утро беа први во областа на Крањска Гора, а подоцна и во Бохињ и во селската долина, според словенечките медиуми. Снегот паѓа на надморска височина од околу 800 метри.

Сообраќајниот информативен центар за државни патишта ги предупреди возачите дека поради зимските услови е затворен патот што поминува низ Вршиќ, како и преминот Коренско седло кој води кон Австрија.

Би можело да ве интересира

Секој четврти ресторан во Словенија не ги исполнува стандардите за безбедна храна

Татјана Ташкова

Словенија верува дека Судот на ЕУ сепак ќе се прогласи за надлежен

Ана Ололовска

Независен адвокат на Судот на ЕУ: Судот не е надлежен за словенечката тужба против Хрватска

Ана Ололовска

Поранешна словенечка дипломатка најавува тужба против Паралемнтот во Љубљана

Пахор: Словенија е наклонета кон БиХ

Ана Ололовска

Вучиќ и Церар: Србија и Словенија се за европска перспектива на Западен Балкан

Ана Ололовска