Словенија бележи рекорден број на новозаразени со коронавирус

Од:

Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивни, што е најголем број на нови инфекции за едно деноноќие од 16 април, кога беа регистрирани 36 случаи, објави новинската агенција СТА.

Девет пациенти се наоѓаат на лекување во болница, но ниту еден од нив не е на интензивна нега.

Во земјата не се регистрирани нови смртни случаи и нивниот број останува, колку што претходно изнесуваше – 111, соопштија словенечките власти.

Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата во таа земја изнесува 1.633 лица.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Револтирани граѓани пред Инфективната клиника во Тирана бараат информации за нивните блиски

А1он

Во Франција највисок број на заболени од Ковид-19 од крајот на мај

А1он

Лукашенко: Намерно ме заразија со коронавирусот

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово починаа 16 лица, во Германија трицифрена бројка на заразени

Баскија: Нема сомнеж дека се работи за втор бран на епидемијата

А1он

Цените на скапоцените металите се зголемуваат, унца злато 2.069 долари

А1он