Словенија ангажира приватни фирми за обезбедување за бранот бегалци

Од:

Словенија планира да ангажира и приватни фирми за обезбедување во обид да стави под контрола бранот бегалци кои минуваат преку државата.

Државниот секретар во МВР, Боштјан Шефиц изјави денеска дека околу 60-на припадници на приватни фирми за обезбедување ќе и помагаат на полицијата каде е неопходно.

Во изминатите 10 дена над 76.000 мигранти пристигнале од Хрватска во Словенија за да продолжат потоа кон Австрија и Германија.

Би можело да ве интересира

Џафери – Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

Татјана Ташкова

Заев-Шарец: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Татјана Ташкова

Повеќе од 1.000 Словенци ќе дојдат во Скопје

А1он

Словенечкиот премиер укажа на проблеми во коалицијата

А1он

Словенија, по банкротот на Адриа Ервејс, преговара за нов национален авиопревозник

Ана Ололовска

Уште една мигрантска трагедија: Се удави дете од Сирија

А1он

Leave a Comment

seven + four =