Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Од:

Меѓувладината комисија за нуклеарната централа Кршко, што е во сопственост на Словенија и Хрватска, денеска на средбата во Блед изрази задоволство од добрата работа на нуклеарната централа, а ги разгледа и програмата и финансиските аспекти на работата.

-Нуклеарната централа Кршко постигнува одлични работни, безбедносни и економски резултати и делува безбедно, сигурно и одговорно кон околината во која се наоѓа, изјави словенечкиот министер за инфраструктура, Јернеј Вртовец, по средбата во Блед.

Тој додаде дека состаноците на комисијата биле можност да се разговара за сите други оперативни прашања поврзани со имплементацијата на одредбите од меѓудржавниот договор, кои и во оваа прилика се покажаа успешни.

Хрватскиот министер за економија и одржлив развој, Томислав Чориќ, изјави дека е задоволен што денеска почна четвртата ревизија на програмата за мониторинг на нуклеарната централа Кршко, и се заблагодари на словенечката страна за добрата соработка.

На состанокот во Блед, меѓувладината комисија се запозна со работата на електраната од последниот состанок во јули минатата година. Министрите, со позитивни оценки за работата на нуклеарната централа, се договорија за следниот состанок на комисијата за првата половина на следната година.

Комисијата за следење на спроведувањето на договорот меѓу двете земји во врска со нуклеарната централа Кршко (Нек) се запозна со нејзината работа и разговараше за програмата за откажување и програмата за отстранување на радиоактивниот отпад, се наведува во соопштението на словенечкото Министерство за инфраструктура.

Се разговараше и за извештајот за состојбата на средствата собрани во словенечките и хрватските фондови за финансирање на разградбата и складиштењето на радиоактивниот отпад и потрошеното нуклеарно гориво.

Би можело да ве интересира

Убиена продавачка во хрватски Лидл

А1он

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

ВИДЕО: Голем протест во Загреб против ковид потврдите

Катерина Павлова-Николовска

Заврши пописот во Хрватска

ВИДЕО: Силен дожд ги поплави улиците на Хвар

Ана Ололовска