Словенечките кафеанџии бараат од Владата чаре за нивната дејност

Од:

Словенечките угостители, на кои не им е дозволено да работат од октомври поради мерките против ширењето на коронавирусот, преку отворено писмо до Владата побараа брзо решение за зачувување на таа економска активност и најавија можност за отштетни побарувања против Владата. Кафеанџиите од земјата велат дека нивните загуби делумно се должат на нејасните регулативи за време на епидемијата.

Во писмото до премиерот Јанез Јанша и министерот за економија Здравко Почивалшек, угостителите предупредуваат на голем раст на невработеноста во овој сектор и бараат зголемување на надоместокот за плата на работниците во мирување до 100 проценти.

Тие ја повикуваат Владата да размисли за намалување на ДДВ-то на угостителските услуги, одложување на доспеаните кредитни обврски и други мерки што би му помогнале на угостителството подготвено да го дочека периодот по корона кризата.

Како што пренесува Хина, некои угостители најверојатно ќе покренат тужби против Владата поради нејасни регулативи во врска со работата во угостителството.

Би можело да ве интересира

Битиќи најави нови мерки за помош на угостителите

Жарко Настоски

Се отвораат дел од средните училишта во Грција, учениците и наставниците ќе се тестираат двапати неделно

Жарко Настоски

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

Жарко Настоски

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија преминува во следната фаза на олеснување на мерките

Жарко Настоски