Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

Од:

На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана ќе допатува претседателот на Република Словенија,Борут Пахор.

Со сите државнички почести ќе биде пречекан од својот домаќин,со кого ќе имаат срдба,по што предвидена е средба на делегаците на двете земји и прес-конференција.

Доцна попладне Пахор ќе се сретне и со албанскиот премиер Еди Рама а потоа и со лидерот на опозициската демократска партија, Љуљзим Баша.

Во текот на утрешниот ден планирани се средби со градоначалникот на Тирана Ерјон Велиај и со спикерот на парламентот Грамоз Ручи.

Престојот во Албанија ќе го заокружи со посетата на градот Круја и тамошната позната тврдина, која била седиште на Скендербег во времето на војните против Османлиите, и било единственото место на Балканот кое не било освоено од страна на Османлиите. Истото паднало под османлиска власт по смртта на Скендербег. Денеска, објектот е едно од најголемите туристички атракции во Албанија.

Би можело да ве интересира

Баша: Рама ја уби демократијата, не требаше да биде тука, туку пред правдата

А1он

Рама: Никој не може да и држи лекции на Албанија, а за „Отворен Балкан“ времето ќе покаже кој е во право

А1он

ЕК: Албанија со највисок процент на смртност во 2020 година

А1он

Бериша исклучен од парламентарната група на ПД, парламентот го прифати барањето на лидерот Баша

А1он

ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он