Словенечкиот Парламент веќе во среда би можел да гласа за нов премиер

Од:

Претседателот на Словенија, Борут Пахор денеска ќе почне разговори со пратеничките групи за кандидатите за мандатар за состав на новата влада.

dobivaj vesti na viber

Најверојатно, кандидат ќе биде лидерот на Движењето слобода, Роберт Голоб, а собранието би можело да гласа за новиот премиер во среда.

Доколку при разговорите со пратеничките групи се потврди доволна поддршка за Голоб, Пахор и формално ќе го предложи за премиер.

Словенечкиот Парламент може да гласа за премиер 48 часа откако ќе биде номиниран, а најдоцна седум дена, но гласањето се очекува в среда.

За избор на премиер е потребно мнозинство во парламентот, а гласањето е тајно.

Откако ќе биде избран, премиерот има рок од 15 дена да предложи кандидати за министри.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Словенечкиот парламент ги дозволи браковите на истополовите двојки и усвојувањето деца од нив

Брисел соопшти дека внимателно ги следи настаните на Радио-телевизија Словенија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Во Словенија почнува кампањата за претседателските избори

А1он

Во Словенија падна снег

Катерина Павлова-Николовска

Словенија нарача 5.000 до 10.000 дози „паксловид“

А1он