Словенечкиот Парламент ќе гласа за доверба на владата на Јанша

Од:

Парламентот на Словенија денеска ќе гласа за доверба на Владата на премиерот Јанез Јанша.

Опозицијата ја обвинува Владата дека не ги почитува основните принципи на Уставот на земјата, вклучително и поделба на власта и слобода на печатот, како и за загрозување на остварувањето на човековите слободи и владеењето на правото во земјата.

Според локалните медиуми, се очекува опозицијата да не го собере потребното мнозинство за отповикување на владата на Јанша, но гласањето ќе ја покаже вистинската моќ и на опозицијата и на владејачката коалиција и ќе стави крај на конфликтите на политичката сцена кои траат со недели.

Би можело да ве интересира

Во Словенија снемува кревети на одделенијата за интензивна нега

Жарко Настоски

Опозицијата поднесе барање за отповикување на словенечкиот премиер Јанша

Жарко Настоски

ВИДЕО: Човек се обиде да влезе во зградата на словенечкиот парламент со моторна пила

Ана Ололовска

Јанша свесно крева прашина за да не одговара за нарушувањето на медиумските слободи во Словенија, пишува „Зидојче цајтунг“

Жарко Настоски

Словенија ги заострува ограничувањата на своите граници пред воведувањето на 11-дневно целосно затворање

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ужасен пад на Планица, норвешкиот ски-скокач Даниел-Андре Танде е во кома

Жарко Настоски