Словенечкиот парламент го потврди Роберт Голоб за премиер

Од:

Словенечкиот парламент денеска го потврди Роберт Голоб за премиер.

dobivaj vesti na viber

За Голоб гласаа 54 пратеници, 30 беа против, а еден глас беше неважечки.

Пред гласањето, Голоб рече дека врз основа на големата доверба што му ја дале на изборите на 24 април, сака да им даде на Словенците „надеж за подобра иднина“ и да им ја врати „радоста во животот“.

Алудирајќи на десничарската влада во заминување предводена од Јанез Јанша во изминатите две години, претседателот на партијата Движење на слободата рече дека граѓаните на изборите покажале дека сакаат да живеат во „нормална состојба“, а не во „постојана неизвесност“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голоб предупреди на „информациска војна“ на Москва на Балканот

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Словенија и донира 35 тенкови на Украина, произведени во Југославија

Ана Ололовска

Новинарите на словенечката јавна телевизија повторно стапија во штрајк

А1он

Предлог на словенечката Лекарска комора: На боледување до три дена без посета на лекар

Ана Ололовска

Производството на електрична енергија во Словенија на историски најниско ниво

А1он