Словенечки „Вечер“: ЕУ повторно се загрижи за Западен Балкан поради Русија

Од:

Словенечкиот весник „Вечер“, по повод состанокот за Западен Балкан во Берлин, оценува дека спречувањето на растечкото влијание на Русија е всушност причината поради која Европската унија „ненадејно почнала“ да се грижи за регионот.

ЕУ има „историја на заборавања“ на Балканот, војните во регионот беа работа на НАТО, а не на ЕУ, напоменува „Вечер“ и го поставува прашањето, што е тоа што се променило.

Мариборскиот весник во текстот под наслов „Европски Балкан“, истакнува дека Русија и Кина почнале да го расчистуваат патот на стариот континент, додека САД, како што изгледа, се откажаа од него.

Во тој контекст, „Вечер” потсетува и на други промени на европскиот континент, како што е руската анексија на Крим, појавата на Турција како нова сила и мигрантската криза.

Иако, спорот меѓу Белград и Приштина, беше во центарот на самитот во Берлин, организиран по иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, тој состанок, според оценката на весникот, носи поголемо значење.

– Србија и Косово не се единствените земји што „го тресат Балканот“. Северна Македонија е како буре барут. Црна Гора, како и Србија, се соочува со антивладини протести, Хрватска е релативно нестабилна пред есенските избори, а за БиХ да не се ни споменува, пишува „Вечер”.

Весникот забележува дека ЕУ сé уште не знае што да прави со Балканот.

-Од една страна, се плашат од нестабилност, а од друга од проширувањето, особено имајќи го предвид подемот на радикалната десница. Во блиска иднина, нема да има носење на одлуки, а сигурно не пред изборите за Европскиот парламент, заклучува мариборски „Вечер“.

Би можело да ве интересира

Во Словенија уапсени државјани на Нигерија кои превезувале мигранти

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Во Словенија за осум месеци 9.800 нелегални мигранти

По Меланија, дрвена статуа во Словенија доби и Трамп

Во Словенија уапсена меѓународна банда криумчари на мигранти

Ана Ололовска

Просечната плата во Словенија 1.108 евра

Ана Ололовска