Словенечки медиуми: Приведен министерот за економија Здравко Почивалшек

Од:

Дел од словенечките медиуми објави дека министерот за економија Здравко Почивалшек е приведен по извршениот претрес во неговиот дом од страна на полицијата, која бараше докази поради сомнеж за незаконски дејства при набавка на медицинска опрема, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Порталот Нецензурирано објави дека тој се сомничи за корупција, при што е направена штета на државниот буџет.

Поради полициската акција, во која се извршени претреси во 11 објекти, министерот за внатрешни работи Алеш Хојс и директорот на полицијата Антон Травнер поднесоа оставки.

Хојс смета дека акцијата е незаконска и направена поради политички цели.

Повеќе информации се најавуваат во текот на денот.

Би можело да ве интересира

Во Словенија лекуваат Ковид-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

А1он

Во Австрија и Словенија паѓал град со големина на јаболко

Ана Ололовска

Во Љубљана одржан 14. антивладин протест

Ана Ололовска

Словенија продолжува да ги субвенционира платите на граѓаните кои чекаат работа

Ана Ололовска

Една третина од Словенија ќе биде покриена со 5Г мрежа до крајот на годинава

А1он

Во Словенија разгледуваат промена на дефиницијата силување во кривичниот закон

Ана Ололовска