Словенечки медиум: ФБИ истражува сомнеж за перење на ирански пари во Словенија

Од:

Агенти на американското Федерално истражно биро (ФБИ) во Словенија истражуваат евентуално перење ирански пари, во кое наводно е вмешана и српската Влада, објави словенечката телевизија НОВА 24.

Телевизијата посочи дека целата операција на перење на парите се одвивала преку Нова Љубљанска Банка (НЛБ) и траело од 2009 до 2011 година. Во малверзациите била вклучена и српската Влада.

Телевизијата НОВА 24 веќе побара официјални информации од словенечкиот премиер Марјан Шарец.

Во саботата на љубљанскиот аеродром Брник слета американски таен авион. Според дел од словенечките медиуми со летот пристигнале 20 истражители на ФБИ.

Би можело да ве интересира

Шарец: Нема потребна да се затвораат границите поради коронавирусот

Ана Ололовска

Словенечката Влада ја нападна Хрватска поради мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Милановиќ својата прва официјална посета ја има во Словенија

Ана Ололовска

Утре протест во Љубљана против Владата на Јанша

Ана Ололовска

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

А1он

И официјално Пахор го предложи Јанша за мандатар за состав на нова словенечка Влада

А1он