Словенечката полиција од странски државјани заплени 1,5 милиони евра во готовина

Од:

Словенечката полиција денеска во комбе со кое патувале двајца странски државјани, пронајде и заплени 1,5 милиони евра во готовина.

Како што објави мариборскиот весник „Вечер“, повикувајќи се на неофицијални полициски извори, полицијата ги открила парите при рутинска контрола на автопат во реонот на Прекомурје во североисточниот дел на Словенија.

Весникот наведува дека странците, чија националност не е посочена, не можеле да го објаснат потеклото на парите, кои биле спакувани во картонски кутии, поради што полицијата ги конфискувала.

Според прописите на ЕУ, патници кои влегуваат или излегуваат од Унијата мора да пријават доколку со себе носат пари во готовина над 10.000 евра. Во конкретниот случај странците не го сториле тоа.

Би можело да ве интересира

Во Словенија уапсени државјани на Нигерија кои превезувале мигранти

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Во Словенија за осум месеци 9.800 нелегални мигранти

По Меланија, дрвена статуа во Словенија доби и Трамп

Во Словенија уапсена меѓународна банда криумчари на мигранти

Ана Ололовска

Просечната плата во Словенија 1.108 евра

Ана Ололовска