Словенечката опозиција бара оставка од Владата поради вакцината „Џонсон и Џонсон“

Од:

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на оваа вакцина.

Девојката почина две недели по имунизацијата од згрутчување на крвта, што е ретка појава од вакцината на „Џонсон и Џонсон“.

За разлика од другите земји на ЕУ кои ја повлекоа вакцината или ја препорачаа само за возрасни лица, таа летово се користеше без ограничувања во Словенија. Вакцината, која се дава во една доза, е особено популарна кај младите луѓе.

– Министерот Јанез Поклукар мора да преземе одговорност и да поднесе оставка бидејќи одлуката за оваа вакцина ја донесе без мислење од професијата, истакна пратеникот од редовите на социјалдемократите Дејан Жидан пред новинарите.

Повикувајќи се на владини документи, весникот „Дневник“ во петокот објави дека одлуката ја донеле соработници на министерот за здравство без да се консултираат со епидемиолози и инфектолози.

По смртта на девојката, употребата на „Џонсон и Џонсон“ беше прекината и Владата одлучи дека во иднина сите луѓе ќе бидат вакцинирани со побезбедни вакцини на „Фајзер/БиоНТек“ и „Модерна“, освен оние кои ја сакаат на „Џонсон и Џонсон“ на сопствен ризик.

– Тоа беше уште еден во серијата потези на оваа Влада во кои се прекршени правилата на професијата и јавноста, нагласи Марјан Шарец, поранешен премиер и еден од лидерите на левичарската опозиција.
Поранешната премиерка Аленка Братушек смета дека се што е поврзано со контролата и управувањето со епидемијата е погрешно, „така што не само Поклукар, туку целата влада на Јанез Јанша треба да поднесе оставка“.

Би можело да ве интересира

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Одложени мерките за невакцинираните работници, Владата дополнително ќе анализира нови начини да ги поттикне на вакцинација

А1он

ПЦР тестовите за невакцинираните работници ќе ги плаќаат работодавачите

А1он

Грозданова: Да се работи на подигање на свеста за потребата од имунизација

А1он

Филипче: Задолжителната вакцинација на здравствените работници е важна затоа што тие треба да бидат пример

А1он

САД одобри трета доза вакцина против Ковид-19 за возрасни

А1он