Словенец на лотарија доби речиси два милиони евра

Од:

Словенечката државна лотарија денеска објави дека во прво лото извлекување во новата година, жител на градчето Радече ја добил премијата и освоил 1.713.577 евра.

Според Законот за игри на среќа, добивката ќе се оданочи со 15 отсто, што значи дека 257.000 евра ќе бидат уплатени на сметката на општината.

Државната лотарија објави дека добитната комбинација била: 10, 13, 17, 22, 28, 29 и 30.

Би можело да ве интересира

Словенија издаде еврообврзници со рок на враќање од 60 години

Жарко Настоски

Во Словенија се отвораат ски-центрите, училиштата и некои услужни дејности

Ана Ололовска

Ерјавец ја повлече кандидатурата за словенечки премиер поради случаи на коронавирус меѓу парламентарците

Ана Ололовска

Словенија ja поддржува идејата за „ковид пасоши“

Жарко Настоски

Словенија: Десетина пратеници сомнителни на коронавирусот, Парламентот не го одложува гласањето за доверба на Владата

Жарко Настоски

Словенечката Влада одобри дел од средствата за непречена работа на агенцијата СТА

Ана Ололовска