Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Од:

Во првата половина од 2020 година, Словенечкиот национален институт за јавно здравје (НИЈЗ) регистрира зголемување на бројот на издадени антидепресиви и на бројот на луѓе кои добиле најмалку еден рецепт за антидепресиви меѓу март и мај.

НИЈЗ соопшти дека епидемијата на коронавирусот веројатно влијаела на менталното здравје на поединци.

Институтот на својата интернет страница наведе дека состојбата сè уште не може да се опише како масовно препишување на антидепресиви, затоа што 2,4 проценти од граѓаните пиеле апчиња против депресија во април, а три проценти во мај.

Би можело да ве интересира

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

Ландов

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски