Словенците повторно ќе можат да го користат јавниот превоз од 11 мај

Од:

Портпаролот на словенечката Влада Јелко Кацин објави дека најверојатно јавниот превоз во земјата повторно ќе биде активиран на 11 мај.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, ваквата одлука е донесена по укинувањето на ограничувањето за граѓаните за движење само во општините на живеење. Освен редовниот автобуски и железнички сообраќај и возилата на јавниот превоз во Љубљана повторно ќе се сообраќаат на редовните линии.

Градоначалникот на Љубљана објави дека од утре повторно ќе се наплаќа паркингот во градот, за кој на почетокот на епидемијата беше донесена одлука да биде бесплатен.

Би можело да ве интересира

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Група француски пратениците повикуваат на „масовна“ вакцинација против сезонскиот грип

Ана Ололовска

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 31 милион

Ана Ололовска

Во Москва повеќе од 60.000 доброволци за руската вакцина

Ана Ололовска