Словенци протестираат поради мигрантите, бараат поголема безбедност на границите

Од:

Околу 400 Словенци се собраа во знак на протест барајќи поголема безбедност на границите отфлајќи ја идејата да нивната заедница биде центар за згриживање на мигранти.

Мештаните од пограничниот регион кон Хрватска, секојдневно се соочуваат со илегални мигранти.

Тие бараат државата да ја заштити Шенгенската граница во согласност со законот и условите кои Словенија ги прифатила, кога се приклучила на Шенгенската зона.

Во Словенија се регистрирани 1.639 обиди за нелегално преминување преку границата, што е за 150 отсто повеќе од 2018 година.

Би можело да ве интересира

Брод со 182 мигранти од Либија нема каде да се закотви

Анкета: Грабар-Китаровиќ води во трката за претседател на Хрватска

Во Словенија уапсени државјани на Нигерија кои превезувале мигранти

Осум мигранти од Пакистан откриени во возило кај Демир Капија

Татјана Ташкова

Во објекти под опсада во Атина, пронајдени 269 бегалци и мигранти

Амнести Интернешнл тврди дека стотици работници мигранти заминуваат од Катар без плата

А1он