Скендер Ѓинуши нов претседател на Албанската академија на науките

Од:

Академик Скендер Ѓинуши со мнозинство гласови денеска е избран за претседател на Академијата на науките на Албанија.

Ѓинуши беше единствен кандидат за ова функција, кој на тајното гласање доби 35 гласови,додека шестмина од академиците беа против.

За потпретседател на Академијата е избран Васил Толе, додека за секретар Салвадор Бушати.

Во презентацијата на неговата програма за работа, тој рече дека Академијата е партнер на владата и општеството за поставување стандарди.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Паника, страв, распукани згради, околу 70 повредени по двата земјотреси во Албанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен моментот кога Албанија ја погоди силниот земјотрес

Ана Ололовска

Голема материјална штета и 37 повредени од попладневните земјотреси во Албанија

Ана Ололовска

Силни земјотреси со епицентар во Јадранското море, почувствувани во Македонија

Ана Ололовска

Албанскиот брод „Орику“ спаси 111 илегални мигранти во Егејско Море

Ана Ололовска

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милиони евра за пописот во 2020 година