СИРИЗА ќе гласа за Сакеларопулу за претседател на Грција

Од:

Најголемата грчката опозициска партија СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопули да биде претседателка на Грција, според она што го соопшти лидерот на партијата и поранешен премиер, Алексис Ципрас, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас рече дека тие во Парламентот ќе дадат можност Сакеларопулу да биде избрана за претседателка со широко мнозинство и истакна дека оваа одлука на партијата е чин на одговорност.

Според ова, двете најголеми партии во грчкиот Парламент се согласуваат со можноста Сакеларопулу да биде претседател на Грција, а на гласањето закажано в среда, се очекува да биде избрана за шеф на државата со најмалку 244 гласови „за“, 158 од Нова демократија и 86 од СИРИЗА.

Во текот на денот се очекува ставот да го соопштат и останатите грчки опозициски партии.

Би можело да ве интересира

Макрон – Мицотакис: Франција и Грција имаат заедничка стратешка визија

Грција планира да изгради лебдечка ограда поради мигрантите

Тешко повреден со нож 15-годишен Авганистанец во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа амандманот за фудбалските клубови

Ана Ололовска

Амандман на грчката Влада за ПАОК и Ксанти да не бидат исфрлени од првата фудбалска лига

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Ана Ололовска