Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

Од:

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак во судницата на трибуналот во Хаг.

Мостар има мнозински хрватски и бошњачки дел, а пресудите беа изречени токму за воени злосторства извршени од страна на хрватските сили врз Бошњаците.

Повеќето од кафулињата во градот вечерва се затворени, јавуваат локалните медиуми, а во источниот, бошњачки дел на градот, се распоредени најголем дел од полициските засилувања.

Би можело да ве интересира

Најмалку 32.000 Босанци останале без работа од почетокот на пандемијата

А1он

Босанскиот премиер Новалиќ: Згрешивме кога прогласивме победа над короната

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска