Силно невреме во Херцеговина

Од:

Реонот на босанскиот Херцеговско-неретванскиот Кантон доцна попладнево го зафати невреме проследно со силен ветер.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи на Херцеговско-неретванскиот Кантон од ударите на силниот ветер се првртеле две камионски приколки, но при тоа нема повредени.

Едната приколка се превртела на патот Мостар-Невесиње во мостарската приградска населба Бишќе Поље, а втората на патниот правец Столац-Берковиќи.

Цивилната заштита на Мостар упати предупредување до граѓаните да избегнуваат престој или минување крај стари и оштетени дрва и напуштени објекти, како и да преземат мерки за самозаштита.

Би можело да ве интересира

Штетата од катастрофите во светот во првите шест месеци изнесува 44 милијарди долари

Татјана Ташкова

Пороен дожд и град со големина на лешник во Подгорица

Невреме во Британија, едно лице повредено

Ураганот Ерик се движи кон Хаваи

Ана Ололовска

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Над 50.000 луѓе без струја поради бурата Бери во Луизијана