Силно невреме во Далмација

Невреме, проследено со пороен дожд, силен ветер и грмежи, денеска ги зафати централните делови на Далмација.

Како што објавија хрватските медиуми, во одделни подрачја наврнеле и до 30 литри дожд на квадратен метар, што предизвикало поплави по улиците.

Реонот е зафатен од силно Југо, кое според најавите на метеоролозите, ќе засили до крајот на денот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Сплит го уништи магацинот на „Слободна Далмација“

ВИДЕО: Едно лице загина при експлозија во зграда во центарот на Загреб

Татјана Ташкова

ХДЗ одлучи кои министри си заминуваат од хрватската Влада

Китаровиќ му порача на Пленковиќ: Владата што побрзо да се реконструира

ВИДЕО: Голем пожар на хрватскиот остров Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ поднесе неотповиклива оставка

Ана Ололовска