Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Од:

Околу 22 часот и 13 минути, на 53 километри од Тирана е регистриран земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер.

Епицентарот е на длабочина од два километри.

Засега нема информации за материјална штета, но земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои излегоа на улиците.

Медиумите во Подгорица пренесуваат дека земјотресот се почувствувал и во Црна Гора.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рама пречекан со тапани на пуштањето во употреба на „Патот на Арбр“ кој ги поврзува албанска Пешкопеја со Дебар

А1он

Заедничката седница на владите на Албанија и Косово

Силен земјотрес со магнитуда од 6,1 степени по Рихтер погоди пограничен реон меѓу Индија и Мјанмар

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

А1он

Албанија се задолжи со 650 милиони евра преку еврообврзница

А1он

Албанија годинава со рекорден историски увоз на електрична енергија од 213 милиони евра

А1он