Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и на Македонија

Од:

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да ги здружат силите и дополнително да ги зајакнат границите меѓу Србија и Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Нашиот заеднички интерес е да ја преместиме таа одбранбена линија на југ и затоа се договоривме да ги комбинираме нашите сили и да обезбедиме уште подобро и посериозно зајакнување на границите меѓу Србија и Северна Македонија како во однос на персоналот така и во однос на опремата“, вели Сијарто.

На крајот од трилатералната средба на Австрија, Унгарија и Србија за миграцијата, Сијарто истакна дека тие три земји не ги бранат само своите граници, туку и ЕУ.

Сијарто изјави дека е неопходно да се прекинат воените активности и да се седне на преговарачка маса, но дека повеќето европски земји ги нагласуваат санкциите против Русија наместо да промовираат мировни преговори.

Би можело да ве интересира

Во Белград приведени десетици мигранти

Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

А1он

ИОМ: Повеќе од 50 илјади мигранти загинале од 2014 година

Митаракис бара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените 400 мигранти јужно од Крит

Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

А1он

Скопјанец шверцувал мигранти од Сирија и Пакистан

Горан Наумовски