Шумски пожари избувнаа во западна Турција

Од:

Два големи шумски пожари избувнаа денеска во областа Маниса, западна Турција, јави телевизијата Си-Ен-Ен-Турк.

dobivaj vesti na viber

Пожарите се во областа на градовите Шехзаделер и Саруханли.

Во гаснењето на огнот се вклучени три противпожарни возила, два противпожарни хеликоптери и друга опрема.

Засега пожарите се под контрола. Во моментов се врши разладување во дел од подрачјата зафатени од огнените јазици.

Причината за пожарите не е позната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган: Немаме за што да разговараме со Грција

Ана Ололовска

Извештај на „Ембер“: Чистата енергија би можела да го преполови увозот на фосилни горива во Турција до 2030 година

Ана Ололовска

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Иконому: Турција сноси одговорност за несреќите со мигрантите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зграда се урна во Турција по експлозија на гас, извлечени четири лица под урнатините

А1он

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска