Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

Од:

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Хрватското крајбрежје, кое е посетувано од голем број туристи во текот на летото, често страда од шумски пожари и оваа година тие се посилни.

Силните северни ветрови го отежнуваат гаснењето, а властите предупредија да не се пали оган на отворено.

Два противпожарни авиони ги гаснат огнените јазици, кои се приближуваат до куќите во Бродарица, близу Шибеник и локалниот пат беше затвоен поради густ чад.

Во јужна Хрватска во близина на црногорскиот град Херцег Нови беше издадена наредба за евакуирање на локалното население. Пожари се регистрирани и во регионот на црногорскиот главен град Подгорица.

Во соседна Босна и Херцеговина пожарикарите се борат да ги совладаат пожарите во близина на Мостар и Требиње.

Би можело да ве интересира

Празничниот распуст во Хрватска ќе трае подолго

Ана Ололовска

Епидемиолошката состојба во Црна Гора е крајно алармантна

Ана Ололовска

Кривокапиќ го претставува составот на новата црногорска Влада

Ана Ололовска

Во Хрватска преку 4.000 новозаразени и 51 починат од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хрватска од утре се затвораат кафулињата и рестораните

Ана Ололовска

Хрватска: Новите рестриктивни мерки ќе траат најмалку до Божиќ, вели премиерот Пленковиќ

Жарко Настоски