Шумски пожар што беснее во Бугарија му се заканува на Одрин

Од:

Шумски пожар во Бугарија се доближува до села во турскиот округ Одрин (Едрене), а огнените јазици на моменти достигнуваат застрашувачки размери, поттикнати од ветрот во регионот, соопшти турската приватна телевизија НТВ.

dobivaj vesti na viber

Пожарот може да се види од селата близу границата во регионот на турскиот град Лалапаша.

Засега пожарот сè уште не се проширил на турската страна, благодарение на реката Тунџа.

Сепак, постои загриженост дека доколу ветрот се засили, пламените јазици ќе стигнат до Одринско, посочува НТВ.

Турските власти информираа дека противпожарната служба е подготвена да дејствува, во случај да дојде до лоши сценарија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Бугарија, три лица загинаа

А1он

Борисов: Победата на ГЕРБ е морална

А1он

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Македонија

А1он

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Северна Македония

Горан Наумовски

За една декада за 11,5 проценти намалено населението во Бугарија

А1он

За една декада за 11,5 проценти намалено населението во Бугарија

Горан Наумовски