Штрајк во хрватските основни и средни училишта

Од:

Челниците во синдикатите во образовението во Хрватска по неуспешните преговори со Владата најавија од денеска почеток на штрајк во основните и средни училишта во државата.

По вториот круг преговори, Владата не ги задоволи нивните барања за зголемување на коефициентот на сложеност на работа во образованието од 6,11 отсто.

Од денеска во штрај ќе бидат сите вработени во основните и средни училишта во Хрватска. Штрајкот ќе продолжи циркуларно, секој ден во одредени жупании – до исполнување на синдикалните барања.

– Владата понуди преку дополнувања зголемување на основата од два проценти на 1 октомври и два проценти на 1 јуни 2020 година. Тоа е неприфатливо за синдикатите и затоа преговорите завршија неуспешно, рече Бранимир Михалинец од синдикатот на вработените во образованието.

Би можело да ве интересира

На претседателските избори во Хрватска право на глас ќе имаат речиси четири милиони избирачи

Пленковиќ: Европа и носи плус на Хрватска, а не минус

Заев: Со Албанија и Хрватска си подадовме рака пред 16 години, посилни и помоќни сме заедно

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

Независен адвокат на Судот на ЕУ: Судот не е надлежен за словенечката тужба против Хрватска

Ана Ололовска

Истражување: Поголемите плати во туризмот во Хрватска го намалија профитот