Штрајк на вработените во основните и средните училишта во Хрватска

Од:

Просветните работници во основните и средните училишта во Хрватска денеска стапуваат во штрајк, најавија Независниот синдикат во средните училишта и Синдикатот на хрватските училишта.

Претставниците на двата образовни синдикати изјавија дека е прекинат социјалниот дијалог, но оти се надеваат дека истиот ќе продолжи.

Тие истакнаа дека понудата на премиерот Андреј Пленковиќ за зголемување на основната плата не е исто што и зголемувањето на коефициентот на сложеност на работата.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: До крајот на мандатот на следната влада еврото ќе биде воведено во Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Невремето на Јадранот носи сè пред себе, паѓаат фасади и стебла, крајбрежјето е поплавено

Хрватски опозициски пратеник по третпат за 30 дена исфрлен од Саборот

Грабар-Китаровиќ и официјално ја почнува трката за втор претседателски мандат

Ана Ололовска

Хрватите и Бугарите најнезадоволни граѓани во ЕУ

ВИДЕО: Падна првиот снег во Далмација