Шпанија за Косово: Едноставно ние не можеме тоа да го прифатиме

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез рече дека признавањето на независноста на Косово го прекршува меѓународното право и рече дека Мадрид не може тоа да го прифати.

dobivaj vesti na viber

„Сметаме дека тоа е еднострано прогласување независност и мислиме дека тоа е кршење на меѓународното право, така што не можеме да го прифатиме. Тоа го велиме со сета почит што ја имаме кон албанскиот народ“, рече Санчез на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама.

Тој додаде дека е нормално да има несогласувања меѓу две пријателски земји, како што се Шпанија и Албанија, и посочи дека во овој случај има несогласување околу признавањето на Косово.

Санчез рече дека тоа не значи дека во контекст на евроинтеграциите, Шпанија не го промовира дијалогот меѓу Србија и Приштина, пренесува Albanian Daily News.

Би можело да ве интересира

Шефот на чешката дипломатија Липавски вети поддршка за визна либерализација за Косово

А1он

Поранешниот албански претседател: Демократскиот систем пропадна во 2008 година, кога земјата се претвори во премиерска република

А1он

Читаку: Курти сака да го направи Косово неподносливо за живеење

А1он

Каталонија сака нов референдум, но со согласност на Мадрид

Ана Ололовска

Косовско МНР: На Петковиќ му се забрани влез во Косово поради неговиот говор на омраза

Ана Ололовска

Извлечени рударите кои беа заглавени во Трепча поради прекин на електричната енергија

Ана Ололовска