Шојбле го пофали Ципрас за Договорот од Преспа

Од:

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле, за германскиот весник „Ди Цајт“ упатува пофални зборови за грчкиот премиер Алексис Ципрас, и вели дека покажал лидерство со Договорот од Преспа и ги деблокирал односите со Северна Македонија, објавија грчките медиуми.

-Алексис Ципрас „постигна важно достигнување на политичката лидерска способност, бидејќи ги деблокираше односите со Северна Македонија“, вели Шојбле за денешното издание на неделникот „Ди Цајт“ и на грчкиот премиер му припишува дека за Договорот од Преспа претрпе „политички отпор во внатрешноста“ и како што истакнува весникот, е под закана на пораз на претстојните избори.

„Една од причините за тоа веројатно е и договорот за името за кој се разлутија многу Грци“, додава „Ди Цајт“, пренесува грчката новинска агенција АНА – МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Преспанскиот договор, една од главните точки на препукување во предизборието

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Со укинување на Преспанскиот би го изгубиле членството во НАТО

Искра Манојлоска

Мицотакис: Гледам да ги подобрам аспектите на Договорот од Преспа кои предизвикуваат проблеми

Ана Ололовска

Заев: Мицкоски ќе ги поништи договорите со Грција и со Бугарија, но затоа нема да дојде на власт

Маја Илиевска-Пачемска

Габер не очекува застој во работата на македонско-грчкиот експерски комитет поради предврмените избори

Ана Ололовска