Шиика Милева: Возачот на српскиот автобус е приведен

Од:

Портпаролот на главниот обвинител на Бугарија, Шиика Милева, за МИА во Софија изјави дека возачот на српскиот автобус кој се преврте кај Стара Загора на автопатот Тракија е задржан 24 часа според законот на Министерството за внатрешни работи на земјата. Ќе му биде наредено да не ја напушта Бугарија додека трае истрагата за причините за несреќата.

dobivaj vesti na viber

Таа додала и дека во Стара Загора работи тимот на бугарски истражители и дека допрва следуваат распитите на очигледните учесници во несреќата. Милева не можеше да коментира кога децата од Србија ќе можат да ја напуштат Бугарија, бидејќи со закон распитот на малолетните деца се врши по одредена процедура и во присуство на нивните роднини или родители.

Инаку, од синоќа во Стара Загора е главниот обвинител Иван Гешев, заедно со тим истражители. Во исто време, експертите за безбедност на патиштата коментираат дека, покрај тоа што српскиот возач изгубил контрола над автобусот, го прекршил бугарскиот закон затоа што од фестивалот во Сончев Брег во Србија отпатувал за да земе деца навечер и ноќе, што не е дозволено.

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, кој е во Стара Загора, ќе ги посети децата кои престојуваат во еден од хотелите во градот за да разговара со нив и да види каква е нивната општа состојба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

А1он

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он

Лидерот на бугарската партија „Преродба“ ги избрка прозападните новинари од прес-конференцијата во Софија